Race report from Sean Rowe (including all photos)  Results courtesy of Alice Sherrat and time team

A scenic day in Donegal.

Stage 2 of the Foyle 3 day took the riders on a tour of the Inishowen peninsula and included the Mamore climb along the way. A small break contested the finish in Muff and the win went to Sean Moore, Team Gerard DHL with Ronan Mc Laughlin, Team Viner Caremark Pactimo in 2nd and Blarney’s Eoin O’Connell guesting for the Four Seasons team in 3rd. The odd one out was Luke Smith, Team Viners Caremark Pactimo in 4th but he had the consolation of moving into the Polka Dot jersey. Ronan Mc Laughlin swopped the Polka Dot for the Yellow jersey of race leader while Sean Moore took over the White jersey of U23 leader from Dylan Dillon Corkery who finished 5th on the stage but over 2.30 in arrears of the front 4. Sean also jumped into 2nd overall. Luke Smith completes the overall podium in 3rd after todays stage. Conor Hennebry, Viners Caremark Pactimo finished the stage in 6th place which was good enough for him to retain the Green Points jersey.

Stage 2: Derry-Culmore Point (135.7km)
1. Moore, Sean Team Gerald DHL 3h34’40”
2. McLaughlin, Ronan Viner-Caremark-Pactim
3. O’Connell, Eoin Four Masters CC @02″
4. Smith, Luke Viner-Caremark-Pactim @03″
5. Hennebry, Conor Viner-Caremark-Pactim @02’22”
6. Corkery, Dillon Team Gerald DHL
7. McGlinchey, Chris Mellow VeloBicycleCar @02’56”
8. Fyffe, Angus Team Caldwell Cycles
9. Curley, Liam NRPT @02’58”
10. Shearer, Donal Phoenix CC @03’00”
11. Moore, Darnell Team Caldwell Cycles
12. Ryan , Fintan The Sports Room Racin @06’16”
13. Ward, Adam Newry Wheelers @08’28”
14. Sutcliffe, Cian Team Gerald DHL
15. Thompson, Stewart Harps CC
16. Keogh, Cian The Sports Room Racin
17. Doherty, Aaron NRPT
18. Doogan, PJ Team Caldwell Cycles
19. McKinney, Kevin Armagh City Cyclists
20. McCullough, Gareth Armagh Down CC General classification after stage 2

  1. McLaughlin, Ronan Viner-Caremark-P 5h36’22”
  2. Moore, Sean Team Gerald DHL @01’18”
  3. Smith, Luke Viner-Caremark-P @01’21”
  4. Hennebry, Conor Viner-Caremark-P @02’22”
  5. Corkery, Dillon Team Gerald DHL @02’22”
  6. O’Connell, Eoin Four Masters CC @02’52”
  7. Moore, Darnell Team Caldwell Cy @03’00”
  8. McGlinchey, Chris Mellow VeloBicyc @04’14”
  9. Curley, Liam NRPT @04’16”
  10. Shearer, Donal Phoenix CC @04’18”
  11. Ryan, Fintan The Sports Room @06’16”
  12. McAuley, Craig Team Caldwell Cy @08’28”
  13. Sutcliffe, Cian Team Gerald DHL @08’38”
  14. Ward, Adam Newry Wheelers @09’46”

Doherty, Aaron NRPT Points green jersey                                                                                                                                                                   

  1. McLaughlin,R VCP 26
  2. Hennebry,C VCP 24
  3. Corkery,D GHL 24
  4. Moore,S GHL 21
  5. McCarter,D DON 15
  6. Smith,L VCP 15
  7. Moore,D CAL 14
  8. Ryan,F SRR 14
  9. O’Connell,E FOU 13
  10. McGlinchey,C MEL 13
  11. Curley,L NRP 12
  12. McAuley,C CAL 11
  13. Sutcliffe,C GHL 10
  14. Fyffe,A CAL 8
  15. Smith,M SRR 7

KOH GC

  1. Smith,L VCP 36
  2. Hennerby,C VCP 34
  3. O’Connell,E FOU 30
  4. McLoughlin,R VCP 24
  5. McGlinchey,C MEL 19
  6. Corkery,D GHL 18
  7. McAuley,C CAL 16
  8. Moore,D CAL 11
  9. Doherty,A NRP 10
  10. Moore,S GHL 6                                                                                                                                                                               

U23 Rider GC

  1. Moore,S GHL  5h37’40”
  2. Smith,L VCP @ 03″
  3. Corkery,D GHL @ 01’04”
  4. Moore,D CAL @ 01’42”
  5. Curley,L NRP @ 02’58”
  6. Shearer,D PHO @ 03’00”
  7. Ryan,F SRR @ 04’58”
  8. McAuley,C CAL @ 07’10”
  9. Sutcliffe,C GHL @ 07’20”

10. Ward,A NEW @ 08’28”                                                                                                                                                                A2 Overall

  1. Bourne,J PUK 5h51’52”
  2. Woods,D NEW @ 02’27”
  3. Robinson,A BAN @ 06’21”
  4. Heverin,J CLA @ 06’23”
  5. Johnson,M BAN @ 09’09”
  6. Lochart,D CAR @ 09’11”
  7. Greene,S SDC @ 09’11”
  8. Brough,D PUK @ 10’23”
  9. McCabe,T ARM @ 10’23”
  10. Smyth,B ARM @ 10’25”

 

Team Classification

  1. Viner-Car 16h52’54”
  2. Team Gera @ 08’35”
  3. Team Cald @ 14’04”
  4. The Sport @ 26’18”
  5. NRPT @ 30’55”
  6. Four Mast @ 39’13”
  7. Provision @ 40’44”
  8. Newry Whe @ 49’55”
  9. Mellow Ve @ 52’14”

https://cdn.fbsbx.com/v/t59.2708-21/38478743_278652282957106_9194089847478812672_n.docx/For-full-results-stage-2-supplied-by-Foyle-CC-please-follow-this-link.docx?_nc_cat=0&oh=d926a7253de612a8755ae06d9202ca6f&oe=5B688666&dl=1